HoB
Home :: Članki :: Vmešavanje na 1 v barvi

Vmešavanje na 1 v barvi

Aleksander Petrovobjavljeno

Kdaj in kako se vmešamo na 1 v barvi? Kakšen list partner pričakuje? V naslednjem članku boste zvedeli vse o vmešavanju, pa tudi razumevanju med partnerjema.

Kazalo

Ko gledam Vugraph na BBO (Svetovna in evropska prvenstva z najboljšimi svetovnimi igralci), nemalokrat videvam zelo agresivno licitiranje v obrambi, mnogokrat nerazumljivo nam navadnim smrtnikom. In zaboli me, ko vidim, da so osvojili moji povprečni partnerji in nasprotniki enake principe. Vendar pa obstaja ena bistvena razlika, Vrhunski igralci so med sabo natančno dogovorjeni, kaj kak govor pomeni, pri povprečnežih pa to ni pravilo.

Primarna razlika je, kaj želimo sporočiti partnerju. Namreč bridž je igra s partnerjem in ne proti nasprotniku. Če damo partnerju napačno informacijo, ali pa mu je sploh ne damo. se bo največkrat odločil napačno. Temu seveda sledi napaka in katastrofalen rezultat na igranem bordu.

Uvrstitev na turnirju je vsota vseh napak, manj jih je, bolje bomo uvrščeni. Neverjetno je, kako je to neposredno povezano z razumevanjem med partnerjema.

Pa pojdmo k bistvu

1 v barvi - ?

  • kontra

  • 1 v barvi

  • 1NT

  • vmešavanje s skokom

Razvoj po 1 v barvi - kontra

Kontra je lahko negativna, lahko pa pokaže močan list.

  • negativna kontra

Pokaže kratkost v nasprotnikovi barvi ter toleranco za vse ostale barve (pomeni 3 ali 4 karte v barvi). V primeru, da je nasprotnik licitiral 1 v majorju , potem je 4 kartni drugi major obvezen, v primeru, da je licitral 1 v minorju, pa morajo biti naši majorji vsaj 4-3. Negativna kontra obljublja vsaj 9 točk in med temi morata biti vsaj 2 obrambna štiha (A KQ).

S slabšo karto ali z veliko kartami v nasprotnikovi barvi naj ne bi dajali negativne kontre. V takšnem primeru raje pasirajmo in pustimo možnost intervencije kasneje.

Konvencija Equal level conversion

Mogoč je dogovor med partnerja , kjer ima tisti ki je dal kontro list 5-4 in mu partnejeva licitirani minor ne ustreza, takrat poseže po tej konvenciji in "popravi" minorja v bolj prijaznega. Takrat to ni forcing ali močan list, temveč se uporabi omenjena konvencija.

Primer:

spade AJ43
heart 76
diamond AT953
club A5

in licitacija

RHO

jaz

LHO

partner

1heart

Dbl

Pass

2club

Pass

2diamond

  • močna kontra

Močno kontro licitiramo takrat, ko smo zadosti močni in lahko samostojno licitiramo barvo na nivoju 3.

Primer:

RHO

jaz

LHO

partner

1club

Dbl

3club

Pass

Pass

3heart

S takšno licitacijo parnerju sporočamo, da imamo vsaj 17 točk in 6 kartno barvo.

Listi primerljivi omenjenemu morajo biti podobnih moči. V primeru, da barve nimamo, moramo imeti sorazmerno večje število točk, na 3 nivoju pa licitiramo še enkrat kontro.

KO partner kontrira in nasprotnik za njim pasira lahko

  • pasiramo
    partnerjevo negativno kontro želimo spremeniti v kazensko kantro, če ugotovimo, da se tu skriva največji zaslužek. Seveda obrambna igra zahteva največjo natančnost in branje partnerjevih kart skozi signalizacijo.

  • govor barve na nivoju 1

    S slabim listom ne smemo pasirati. Govor barve na nivoju 1 ne obljublja ničesar, največkrat 4+ karte v barvi, včasih pa zaradi nehvaležne distribucije celo samo 3. Partner se seveda tega mora zavedati. Zgornji limit za govor je 8 točk.

  • govor barve s skokom
    Skočimo takrat, ko imamo inv karto, kar pomeni 4 kartni list in nekje 9-11 točk.

  • cue bid (govor nasprotnikove barve)

    Pomeni forcing za eno rundo in 4 kartno podporo za oba majorja ali en major v primeru, da se je z drugim odprlo.

Igralec, ki je dal kontro, se mora v nadaljevalnju držati nekih osnovnih pravil:

  • pasira
    če je minimalen, razen, če govor ni izsiljen

  • dviguje
    če ima otvoritev. Vsak naslednji govor mora pokazai nekaj več, kot je pokazal s prvim govorom. Ponavadi je ta razlika v vrednosti enega kralja. Če nima nič za dodati, enostavno pasira.

  • skače, govori svojo barvo ali cue-bidira

    v primeru, da je njegov list zelo močan

Razvoj po 1 v barvi - 1 v barvi

Z 1 v barvi se vmešamo takrat, ko imamo vsaj 5 kart v barvi in je list močan med 7 in 17 HCP.

  • manj točk kot za otvoritev

Če je točk manj kot za otvoritev, potem naj bodo skoncentrirane v barvi, ki jo licitiramo. Cilj takšnega vmešavanja je, da damo partnerju signal, kaj naj nam primese, če bo slučajno na ataki. Barva, ki jo licitiramo naj bo solidna in naj bo vsaj KQJxx, oz takšna, da se jo upamo atakirati, če bomo na ataki slučajno mi. Prav tako se nam na nivoju 1. nič hudega ne more zgoditi v primeru, da nas nasprotnik slučajno poskuša kaznovati s kontro.

  • točke za otvoritev (12-15 točk)

Ko imamo točke za otvoritev, enako licitiramo 5 kartno barvo, tako, kot bi licitirali, če bi bil nasprotnik tiho.

  • močan list (16-17 točk)

Če imamo močan list s takšnimi točkami, se odločamo za licitacijo barve takrat, ko imamo daljšo barvo, in ki jo lahko ponovimo na nivoju 3, če nas nasprotnik zapre. Vidite razliko med kontro im barvo in licitaciji barve in ponovitvijo barve?

Primer:

RHO

jaz

LHO

partner

1club

1heart

3club

Pass

Pass

3heart

Partner se je vmešal z govorom barve, nasprotnik je pasiral sedaj smo na vrsti mi.

Kdaj licitiramo?

  • pass

    Partner je limitiran, če k njegovim maksimalnim točkam prištejemo naše točke in ni zadosti za manšo poskušamo ostati na čim nižjem nivoju, da bo kontrakt čim lažje narediti. Ne kaznujmo partnerja, če se je odločil za akcijo.

  • cue bid (govor nasprotnikove barve)

    Govor nasprotnikove barve izkazuje vsaj vabilni list in je forcing za eno rundo. Partner nam odgovori z ponovnim licitom svoje barve na najnižjem nivoju v primeru, da se je vmešal s točkami pod otvoritvijo. Če ima točke za otvoritev bo licitiral svojo barvo ali brez aduta. Če pa je maksimalen pa bo licitiral s skokom ali cuebidiral

  • govor NT
    Zaradi zgoraj napisanih je govor NT nezaželjen. Če pa sta se s partnerjem odločila, da ga vseeno uporabljata, bi vama svetoval, da naj bo močnejši in naj ima 9-10 točk, da se slučajno ne zgodi katastrofa.

  • govor nove barve

    Govor nove barve obljublja vsaj 9 točk in 4 karte v licitirani barvi in je forcing za eno rundo.

1 v barvi - 1NT

Ko se vmešavamo z 1 NT pomeni, da vsi dogovori (konvencije) veljajo, kot, da nasprotnik ne bi licitiral.

SOS rekontra

Lahko se nam zgodi, da nasprotniki kontrirajo partnerjev govor.

primer 1spade-1NT-Dbl

Takrat imamo možnost, da z zelo slabo karto brez daljše barve damo rekontro, ki ne pomeni, partner zaupam vate, dali so nama možnost da veliko zasluživa, ampak pomeni, partner, brezadut je neugoden, poizkušajva najti barvni kontrakt, kjer bova imela več kart kot nasprotniki.

Po Rdbl, govori partner svojo najnižje rangirano 4 kartno barvo, ki jo mi popravimo, v našo, če je le ta za nasneugodna, drugače pasiramo.

Vmešavanje s skokom

Michael's cue bid, Unusual NT in baražne licitacije bomo razdelali v ločenem članku.

Prijavite se na poštni seznam

Enkrat mesečno vam bomo pošiljali novice v zvezi z bridžem.


* Politika zasebnosti


Nove moči!

Veš kaj o bridžu? Imaš pisateljsko žilico? Pridruži se nam.

Piši nam na saso@pp.si!
Bi rad/a izvedel/a kaj več ali razjasnil/a kakšno situacijo v zvezi z bridžem ? Piši nam na saso@pp.si, pa ti bomo poskušali odgovoriti!